49

استیضاح وزیر کشاورزی، و مخالفت روحانی با استعفا


به گزارش دویچه وله به نقل از خبرگزاری ایسنا،دو مدیر ارشد وزارت کشاورزی به اتهام فساد بازداشت شده‌اند و نمایندگان مجلس در صددند وزیر کشاورزی را سه‌شنبه پنجم آذر استیضاح کنند. هم‌زمان اعلام شده که محمود حجتی استعفا کرده اما رئیس جمهور آن را نپذیرفته است.

اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس دهم اعلام کرده که وزیر جهاد کشاورزی استعفا داده اما حسن روحانی این استعفا را قبول نکرده است. عباسی روز یکشنبه سوم آذر گفت: «معاون پارلمانی رئیس جمهور امروز به ما اعلام کرد که آقای وزیر احتمالا استعفا داده و آقای روحانی هم نپذیرفته است. در صورت پذیرفته شدن، وزیر جهاد در صحن مجلس حضور نخواهد یافت اما در هر دو صورت ما بحث استیضاح را در جلسه علنی سه شنبه پیش خواهیم برد

نمایندگان مجلس در دی و اسفند ۹۷ نیز در پی استیضاح حجتی بودند. ۳۸ نماینده‌ای که طرح استیضاح حجتی را ارائه کرده‌اند ۱۸ محور برای این امر بر شمرده‌اند که مهم‌ترین آنها «انحصار در صادرات و واردات نهاده‌های کشاورزی، امضای محدودیت در صادرات محصولات کشاورزی، نحوه عزل و نصب‌ها در وزارتخانه، عملکرد بد وزارتخانه در خرید تضمینی محصولات کشاورزی و عدم حفاظت صحیح از جنگل‌ها و مراتع» عنوان می‌شود. خبرگزاری تسنیم می‌نویسد وزیر جهاد کشاورزی متهم است به "تخلفات گسترده در واردات محصولات کشاورزی، عدم توانایی در تامین مایحتاج اساسی هم‌چون شکر، گوشت و تخم مرغ، انحصار شدید در واردات و صادرات و عدم توانایی در حفاظت از منابع طبیعی جنگل‌های شمال، زاگرس و غرب".

محمود حجتی متولد ۱۳۳۴، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و سیاستمداری اصلاح‌طلب است. او در کابینه هاشمی رفسنجانی استاندار سیستان و بلوچستان و در دولت اول و دوم خاتمی به ترتیب، وزیر راه و ترابری و وزیر جهاد سازندگی بود.

شماری از مدیران منصوب شده او در زمان تصدی وزارت جهاد کشاورزی به اتهام فساد بازداشت شده‌اند. خلیل آقایی بلاغی، رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع در آبان ۹۸ به اتهام ارتشا و حمید ورناصری، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در مهر ۹۸ به دلیل فساد در موضوع واردات گوشت هم اینک تحت بازداشت و بازپرسی قرار دارند.

قاسم میرزایی نکو عضو فراکسیون امید مجلس گفته که استعفای حجتی به قبل از زمان دستگیری خلیل آقایی بر می‌گردد و وزیر کشاورزی به مجلس اعلام نکرده که روز سه‌شنبه پنجم آذر در جلسه استیضاح شرکت نمی‌کند.

علی اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیات رئیسه مجلس نیز به ایسنا گفته که استیضاح حجتی در دستور کار جلسه علنی سه‌شنبه قرار دارد و حتی اگر وزیر کشاورزی در جلسه حاضر نشود، استیضاح برقرار خواهد بود: «تنها اگر آقای حجتی استعفا بدهد و رئیس جمهور استعفای ایشان را بپذیرد و برای وزارت جهاد کشاورزی هم سرپرست تعیین شود، در این صورت استیضاح منتفی خواهد شد.»

خبرگزاری مهر به نقل از احمد علیرضابیگی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس می‌‌نویسد: «طبق اعلام هیات رئیسه مجلس قرار است جلسه استیضاح وزیر کشاورزی روز سه شنبه برگزار شود اما وزیر کشاورزی از زمانی که بخش بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از این وزارتخانه جدا و به وزارتخانه صنعت الحاق شد استعفای خود را به رئیس جمهور داده و نسبت به این موضوع اعتراض کرده است

علیرضابیگی گفته است: «طبق اطلاعات منابع موثق، حجتی وزیر کشاورزی از روز گذشته به دفتر رئیس جمهور اعلام کرده که به هیچ وجه در جلسه استیضاح حضور پیدا نمی کند که این امر به معنای استعفا است

محمود حجتی در ۲۹ مرداد سال ۹۶ با ۱۶۴ رای موافق در برابر ۹۴ رای مخالف و ۲۳ رای ممتنع از مجلس برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی رای اعتماد گرفت.