47

کاهش 5 درصدی واردات در هفت ماهه ی اول امسال


بنابه گزارش خبرگزاری ایرنا، در هفت ماهه نخست امسال میزان واردات کشور بالغ ۲۵بر  میلیارد دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵.۳۱ درصد کاهش  نشان می‌دهد.

اطلاعات منتشره ازسوی  گمرک ایران حاکی از آن است که در هفت ماهه اول امسال (پایان مهرماه)، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور بالغ بر ۷۹.۵ هزار تن، به ارزش حدود ۲۴.۵ میلیارد دلار بوده است که در قیاس با مدت مشابه سال ۹۷،نشاندهنده  افزایشی برابر ۱۷ درصدی در وزن و ۱۱.۳ درصد کاهش در ارزش بوده است.

همچنین در این مدت میزان واردات کشور به ۱۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تن با ارزش حدود ۲۵ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷، از نظر وزنی سه درصد افزایش و از نظر ارزشی ۵.۳۱ درصد کاهش را تجربه کرده است.

کشورهای مقصد صادرات:بر اساس این اطلاعات در هفت ماهه سال ۹۸، بیشترین میزان صادرات کشور به مقصد کشورهای چین با رقم حدود ۶ میلیارد دلار و سهم ۲۵ درصدی از کل ارزش صادرات کشور بوده است. صادرات به این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۱۳.۵ درصد افزایش رو به رو بوده است.

همچنین عراق با پنج میلیارد دلار و سهم ۲۱ درصدی از صادرات، امارات با سه میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی، ترکیه با ۲.۵ میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی و افغانستان با یک میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی به ترتیب دومین تا پنجمین مقاصد صادراتی ایران در این بازه زمانی بوده‌اند.

متوسط قیمت اقلام صادراتی کشور طی هفت ماهه نخست امسال بالغ بر ۳۰۷ دلار در هر تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ با کاهش حدود ۲۴ درصدی همراه بوده است.

کشورهای مبداء واردات:در هفت ماهه سال ۹۸ کشور چین با اختصاص رقم ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار  و سهمی حدود ۲۵ درصد از کل ارزش واردات در جایگاه نخست کشورهای طرف معامله قرار داشته است. مقایسه آمار و ارقام در مدت مشابه سال قبل، کاهش حدودا ۳.۴ درصدی واردات از چین را نشان می‌دهد.

همچنین کشورهای امارات با ۴.۵ میلیارد دلار و سهم ۱۸ درصد، ترکیه با ۳ میلیارد دلار و سهم ۱۲ درصد، هند با ۲ میلیارد دلار و سهم ۹ درصد و آلمان با یک میلیارد دلار و سهم پنج درصد از کل ارزش واردات، جزو کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران بوده اند..

متوسط قیمت اقلام وارداتی کشور در این مدت یک هزار و ۲۷۱ دلار در هر تن بوده است  که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت حدود ۸ درصدی را نشان می‌دهد.

چگونه با سوء استفاده‌های احتمالی برخورد خواهند کرد.